top of page
FAQ czyli najczęściej zadawane pytania:
Co muszę przynieść na pierwszą wizytę?
Dzienniczek żywieniowy z ostatnich 3-7 dni będzie pomocny ale nie jest niezbędny. Najważniejsze, że po prostu zjawisz się na wizycie :)
Jakie badanie musze zrobić przed pierwszą wizytą?
Wyniki nie są niezbędne na pierwszej wizycie. Podczas konsultacji możemy ustalić jakie badania warto zrobić. Jeżeli jednak masz taką możliwość, pomocne mogą być: pełna morfologia krwi, lipidogram, glukoza i insulina na czczo. Jeżeli zmagasz się z jakąś chorobą, warto dodatkowo zrobić badania monitorujące parametry związane z danym schorzeniem.
Ile trwa wizyta?
Pierwsza wizyta jest dłuższa i trwa do 90 min. Kolejne wizyty trwają 30 - 60 min.
Nie mam skończonych 18 lat, czy mogę przyjść na wizytę bez rodzica?
Jeżeli jesteś niepełnoletni/a, konieczna jest obecność rodzica na pierwszej wizycie. Możemy wspólnie z rodzicem ustalić (za jego zgodą), że na kolejne wizyty przyjdziesz sam/a.
Jak często odbywają się wizyty?
Dużo zależy od celu wizyt. W przypadku prostego odchudzania lub dietoterapi, kiedy potrzebujesz tylko wskazówek żywieniowych, wizyty mogą się odbywać co 3-4 tygodnie. W przypadku pracy nad zmianą nawyków, poprawą relacji z jedzeniem, zaburzeń odżywiania, wizyty powinny odbywać się częściej, co 1-2 tygodnie. Wszystko jest jednak do indywidualnego ustalenia.
Ile trwa współpraca dietetyczna / psychodietetyczna?
Wszystko zalezy od trudności, z jakimi się zmagasz. Czasami możesz potrzebować tylko 1-2 konsultacji ze wskazówkami dotyczącymi żywienia. Jeżeli chodzi o trwałe odchudzanie oraz współpracę psychodietetyczną, trzeba pamiętać, że na utrwalenie zmian w dotychczasowych schematów potrzeba czasu. Czasami jest to 3 miesiące, czasami pół roku, a czasami może być to rok i dłużej, jednak z czasem wizyty mogą być rzadsze.
Nie chcę pracować z jadłospisem, czy mogę podjąć współpracę?
Oczywiście! Jadłospis nie jest obowiązkowym elementem współpracy ze mną i nie zawsze jest on konieczny, czasem może wręcz nie być wskazany. Jest to jedno z narzędzi, które mogą być pomocne w określonych przypadkach.
Ile mogę schudnąć miesięcznie podejmując współpracę?
To zależy od kilku czynników, m.in od wyjściowej masy ciała, stylu życia. Za zdrowe tempo chudnięcia przyjmuje się 2-4 kg miesięcznie. Pamiętaj jednak, że jak schudniesz np 1 kg miesięcznie, za rok będziesz mieć -12kg :)
Czy na wizycie muszę się ważyć / mieć przeprowadzoną analizę składu ciała?
Nie. Nie zmuszam do niczego, do czego nie czujesz się gotowy/a,
Nie jem mięsa, czy mogę podjąć się współpracy?
Jasne! Szanuję Twoje wybory żywieniowe, a moim zadaniem jest pomóc Ci tak zbilansować dietę, aby była ona pełnowartościowa pomimo wykluczeń. Prowadzę osoby zarówno na dietach wegetariańskich, jak i wegańskich.
Nie chcę schudnąć, tylko przytyć, czy również mogę liczyć na pomoc?
Jak najbardziej!
Dietetyk kojarzy się z odchudzaniem ale zajmuje się doborem rodzaju diety do potrzeb, układam również diety o dodatnim bilansie kalorycznym np dla osób, które chcą "robić masę" oraz współpracuję z osobami z niskim apetytem oraz jadłowstrętem psychicznym.
Boję się, że jadłospis będzie drogi i zbyt skompikowany.
Dania, jakie proponuję w jadłospisach, są proste i skomponowane ze składników dostępnych w popularnych marketach. Do jadłospisów dołączam listę wymienników i listę zakupów, które ułatwiają realizację jadłospisu. Nie narzucam kupowania w konkretnych sklepach ani nie wybieram trudno dostępnych składników. Jadłospisy są dostosowane do możliwości "przeciętnej Kowalskiej" i "przeciętnego Kowalskiego", którzy pracują i nie mają czasu na ciągłe stanie w kuchni ;) Każde danie ma dołączony dokładny opis wykonania, a ilość, tam gdzie to jest możliwe podana jest nie tylko w gramach, ale też w miarach domowych: "szklanka", "łyżka", "garść" itp.
Wstydzę się przyjść do dietetyka, boję się oceny oraz tego, że nie podołam narzuconym zmianom.
Twoje obawy są jak najbardziej ok. Szanuję Twoje uczucia i nie chcę Ci niczego narzucać. Tempo i narzędzia pracy dobierzemy do Twoich możliwości.
bottom of page